امنیت اطلاعات در مدلسازی اطلاعات ساختمان

امنیت اطلاعات در مدلسازی اطلاعات ساختمان

به گزارش بیمانا، شرکت رادین همکاران بهتا و شرکت امن‌ افزار گستر شریف تفاهم نمودند در زمینه امنیت اطلاعات در حوزۀ فناوری بیم با یکدیگر همکاری نمایند.
شرکت رادین همکاران بهتا چندین سال است خدمات مدیریت طرح و ساخت و همچنین مدیریت اطلاعات پروژه را در بستر فناوری بیم انجام می‌دهد. شرکت امن‌ افزار گستر شریف نیز از جمله شرکت‌های فعال در زمینه امنیت اطلاعات است.
فناوری‌های نوین از جمله مدلسازی اطلاعات ساختمان در سال‌های اخیر عرصه ساخت‌وساز جهانی را متحول کرده است. در عین حال به دلیل وابستگی فناوری بیم (BIM) به زیرساخت‌های دیجیتالی و فضای مجازی، تهدیدهایی از طرف بدافزارها، این صنعت را تهدید می‌کنند.

امنیت اطلاعات چیست؟

طبق تعریف، امنیت اطلاعات به معنی حفاظت از داده‌ها و سیستم‌های اطلاعاتی در برابر فعالیت‌های غیرمجاز است. فعالیت‌هایی همچون دسترسی، استفاده، افشاء، خواندن، نسخه‌برداری یا ضبط، خراب کردن، تغییر و دستکاری در اطلاعات و داده‌ها.
محرمانگی، یکپارچگی و دسترسی به اطلاعات بر اساس فرم‌ها و تعاریف، ویژگی‌های اصلی در امنیت اطلاعات هستند. بحث امنیت اطلاعات در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی رشد کرده و تکامل یافته‌است. راه‌های بسیاری برای ورود به این حوزه وجود دارد و موضوعات تخصصی گوناگونی پوشش داده می‌شوند که باید به موارد زیر اشاره کرد:
• تأمین امنیت شبکه(ها) و زیرساخت‌ها؛
• تأمین امنیت برنامه‌های کاربردی و پایگاه داده‌ها؛
• تست امنیت، حسابرسی و بررسی سیستم‌های اطلاعاتی؛
• برنامه‌ریزی تداوم تجارت؛
• امنیت اطلاعات در حوزه بیم (BIM)
• بررسی جرائم الکترونیکی و غیره؛

فناوری بیم و جایگاه امنیت اطلاعات

تمامی سیستم‌های متصل به فضای ابری در معرض تهدید دسترسی عامل ثالث قرار دارند و این موضوع در مورد سیستم‌های مبتنی بر فناوری بیم و به‌ویژه سطح سوم فناوری بیم صدق می‌کند. سطح سوم فناوری بیم از این رو در معرض تهدید بیشتری قرار دارد که همۀ کاربران بر روی مدل یکپارچه واحدی کار می‌کنند و همه اطلاعات پروژه با جزئیات بر روی این مدل بار می‌‌شود. از این رو وضع سیستم‌های امنیتی پیشرفته برای محافظت از مدل فناوری بیم ضرورت بیشتری دارد.
با ایجاد محدودیت دسترسی و امضای موافقت‌نامه‌هایی بین کارفرمایان و پیمانکاران برای تعریف سطوح دسترسی، این خطر تا حدودی کنترل می‌شود. مباحث کنترل دسترسی، احراز هویت چندعاملی و گام‌های دیگری در این مسیر می‌تواند خطر دسترسی عامل ثالث را به اطلاعات ذی قیمت پروژه کاهش دهد.

شرکت امن‌ افزار گستر شریف

شرکت امن‌ افزار گستر شریف از جمله شرکت‌هایی است که در زمینه امنیت اطلاعات و صیانت سرمایه‌های اطلاعاتی کشور تأسیس شده است. این شرکت خدمات مشاوره و ایمن‌سازی زیرساخت‌های اطلاعاتی شرکت‌ها را با توجه به محصولات خود از جمله تجهیزات امنیت شبکه، زیرساخت کلی عمومی و بسته‌های نرم‌افزاری مختلف خود انجام می‌دهد.

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *