رادین همکاران بهتا در حوزه خدمات مدیریت پروژه و نرم‌افزار دانش‌بنیان شد

فناوری بیم (BIM) ابزاری توانمند در مدیریت پروژه‌های عمرانی

مدیریت پروژه‌های عمرانی

استفاده از فناوری بیم (BIM) در عرصه ساخت وساز کشورهای پیشرفته ، همواره با دو رویکرد عمده همراه بوده است که در ابتدا می‌توان به حل مسایل فنی ، مهندسی و استفاده از تحلیل‌ها و آنالیزهای مهندسی اشاره نمود و رویکرد دیگر استفاده از فناوری بیم برای حل مسایل و مشکلات مدیریتی در انجام پروژه‌های عمرانی بوده است که البته شرکت‌های فعال با رویکرد مهندسی در دنیا پرتعدادتر هستند و نرم‌افزارهای مورد استفاده در این حوزه نیز شناخته شده‌تر می‌باشند.

در کشور ما استفاده از فناوری بیم عمدتا تا امروز محدود به تبدیل فضای دوبعدی(نقشه) به سه‌بعدی (مدل هندسی) بوده است و در چند سال گذشته فناوری بیم (BIM) بیشتر در فاز طراحی پروژه مطرح شده است. البته باید اذعان داشت این سیر حرکت مدلسازی اطلاعات ساختمان در ایران یک رویداد مثبت در مهندسی ساخت وساز است و این تحول در همین سطح نیز دستاورد‌های خوبی برای این صنعت داشته است. هماهنگی گروه‌های مهندسی ، حل مسایل و مشکلات ساخت وساز مانند تداخلات بین دیسیپلینی، قبل از ساخت جزء مهمترین این دستاوردهاست . با این حال لازم است در ایران هم همانطور که در کشورهای پیشرفته از این فناوری استفاده حداکثری شده است، به کلیه وجوه کاربرد این فناوری توجه شده و استفاده از این فناوری تنها به کاربرد حداقلی آن در فاز طراحی و مهندسی پروژه محدود نگردد .
در کشورهای پیشرفته، شرکت‌های زیادی با محوریت ارائه خدمات مدیریت پروژه در بستر فناوری بیم وجود دارند و حرکت به این سمت نیز برای کشور ما بسیار ضروری است. اگر فعالان حوزه مدیریت پروژه‌های عمرانی به استفاده از این فناوری در مدیریت پروژه‌ها توجه نشان دهند و فرهنگ انجام کار پروژه‌ها بر این اساس شکل گیرد، می‌توانیم شاهد اتفاقات بسیار بزرگی در صنعت ساخت وساز کشور باشیم. همانطور که آمارها نشان می‌دهد بیشتر مسایل و مشکلات موجود در پروژه‌های عمرانی ایران، عمدتا مدیریتی و به علت ناهماهنگی‌ها و عدم اشراف تصمیم گیران به منابع اطلاعاتی درست و یکپارچه از وضعیت پروژه‌ها جهت تصمیم‌گیری‌های آگاهانه می‌باشد. عمدتا افزایش هزینه‌ها و انحراف از اهداف پیش‌بینی شده از همین محل سرچشمه می‌گیرد. پس این سخن که کارفرمایان و سرمایه‌گذاران، بهره‌برداران اصلی فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان هستند سخنی درست است و در صورتی که همکاری کارفرمایان، تأمین‌کنندگان، سرمایه‌گذاران و مالکان پروژه‌های بزرگ با شرکت‌هایی که خدمات مدیریت پروژه را مبتنی بر این فناوری ارائه می‌دهند شکل گیرد، بسیار یاری رسان خواهد بود.
بیمانا: در ایران شرکت‌های بسیاری هستند که در زمینه مدیریت پروژه‌های عمرانی فعالیت می کنند . اما عمده این شرکت‌ها هنوز با مفاهیم مدیریت پروژه مبتنی بر فناوری بیم آشنا نیستند. در این میان شرکت رادین همکاران بهتا یکی از معدود شرکت‌هایی است که در زمینه مدیریت طرح وساخت پروژه‌های عمرانی و زیربنانی فعالیت می‌کند و از ابتدا عمده فعالیت‌هایش را در بستر فناوری بیم بنا نهاده است . این شرکت با بومی سازی و توسعه یک متدولوژی جامع در زمینه مدیریت پروژه‌های عمرانی مبتنی بر فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) موفق شده است گام بزرگی را در راستای توسعه این فناوری در کشور بردارد. در بهمن ماه سال ۹۷ خدمات این شرکت در معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان بررسی گردید و به خدمات این شرکت در عرصه مدیریت پروژه اعتبار دانش‌بنیان اعطا گردید. لازم به ذکر است این شرکت اولین شرکت ایرانی است که علاوه بر خدمات مدیریتی، نرم‌افزاری در عرصه مدیریت پروژه بر مبنای فناوری بیم ارایه نموده است که به این نرم‌افزار نیز مستقلا در حوزه ارزیابی محصولات دانش‌بنیان، بالاترین اعتبار سطح فناوری اعطا گردیده است. ذکر این نکته برای مخاطبان خالی از لطف نیست که شرکت‌های محدودی در دنیا وجود دارند که نرم‌افزارهای مدیریتی مبتنی بر فناوری بیم طراحی و تولید کرده‌اند و از این منظر جای بسی خوشوقتی است که در آینده‌ای نزدیک، کشورمان در ردیف معدود کشورهای صادر کننده نرم‌افزارهای مدیریتی مبتنی بر فناوری بیم قرار خواهد گرفت.
(برای اطلاعات بیشتر به وبسایت www.RadinHamkaran.com مراجعه فرمایید)

نرم افزار ISIX چیست؟

نرم‌افزار ISIX

ISIX مجموعه‌ نرم‌افزارهای یکپارچه مدیریت پروژه مبتنی بر فناوری بیم است که با فراهم آوردن ابزاری کارآمد در مدیریت طرح و ساخت پروژه‌ها، ضمن ایجاد بستری مناسب در بهره‌گیری از مزایا و قابلیت‌های فناوری BIM، موجب تسهیل فرآیندهای برنامه‌ریزی، مهندسی، ساخت، تأمین و تدارکات، نظارت و بهره‌برداری در طول چرخه حیات بنا می‌شود. ساختار این نرم‌افزار کمک می‌کند که حتی بدون استفاده از مدل سه‌بعدی ،کاربران بتوانند از مزایای غیرگرافیکی فناوری بیم نیز استفاده کنند. ISIX جزو معدود نرم‌افزارهای حوزه BIM در سطح جهان بوده که با پیاده‌سازی مبانی استاندارد PMBOK، امکان مدیریت و راهبری یکپارچه پروژه‌های عمرانی را در حوزه‌های صنعت ساختمان، نفت، گاز و پتروشیمی برای ذینفعان پروژه ازجمله، شرکت‌ها و نهادهای سرمایه‌گذاری، تأمین‌کنندگان منابع مالی، کارفرمایان، تأمین‌کنندگان، پیمانکاران و طراحان به ارمغان آورده است.
(برای اطلاعات بیشتر به وبسایت www.isixsoft.com مراجعه فرمایید)

Write a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *