طراحی و توسعه نرم‌افزار ISIX

ISIXSoft

مدیریت موفق پروژه‌ها حاصل انجام موفقیت‌آمیز مجموعه‌ فرآیندهای مختلف مرتبط با پروژه و بکارگیری درست و صحیح از ابزارها و مهارت ها است. بر اساس استاندارد جهانی مدیریت پروژه PMBOK، انجام موفق فرآیندهای پروژه نیازمند پیاده‌سازی سطوح ۱۰ گانه حوزه‌های دانش مدیریت پروژه، شامل مدیریت یکپارچگی پروژه، مدیریت محدوده پروژه، مدیریت زمان پروژه، مدیریت هزینه پروژه، مدیریت کیفیت پروژه، مدیریت منابع پروژه، مدیریت ارتباطات پروژه، مدیریت ریسک پروژه، مدیریت تدارکات پروژه و مدیریت ذینفعان پروژه است.

خوشبختانه امروزه فناوری BIM  به کمک مدیریت پروژه آمده است و با پشتیبانی از حوزه‌های دانشی مورد نیاز برای راهبرد چابک پروژه‌ها، امکان مدیریت موفق پروژه‌ها را فراهم کرده است. این فناوری که از بسترهای ضروری برای پیاده‌سازی مدیریت طرح و ساخت مجازی (VDC) در پروژه‌ها است، ابزارهای نظارتی و کنترلی مختلفی را در اختیار مدیران پروژه قرار می‌دهد.

این فناوری در حوزه مدیریت یکپارچگی، امکان تعامل و هماهنگی ذینفعان پروژه را در بسترهای نرم‌افزاری در اختیار مدیران قرار می‌دهد. امکان تعریف ساز و کارهای تعامل و هماهنگی بین ذینفعان از یک طرف و از طرف دیگر قابلیت دسترسی بر خط به اطلاعات یکپارچه پروژه از جمله مهمترین قابلیت‌های فناوری BIM است. در حوزه زمان و هزینه، این فناوری امکان برنامه‌ریزی پروژه بر روی بستر گرافیکی را فراهم آورده است و با برقراری اتصال بین زمان انجام فعالیت‌های مرتبط با یک المان و هزینه‌های مرتبط، امکان مدیرت ساده و کارآمد زمانی و هزینه‌ای را در پروژه‌ها فراهم کرده است. با پیاده‌سازی این فناوری، تهیه نمودارها و شاخص‌های مدیریتی پروژه، در کسری از ثانیه و در هر لحظه دلخواه امکان‌پذیر می‌شود. مدل سه‌بعدی حاصل از مدلسازی اطلاعات ساختمان، امکان ارائه نمایش گرافیکی از پروژه و ارائه اطلاعات جامع و طبقه‌بندی شده را به ذینفعان فراهم می‌کند.

ISIX نرم‌افزاری مدل-محور با قابلیت نمایش گرافیکی سه‌بعدی و مبتنی بر مفاهیم اساسی BIM بوده که با فراهم آوردن ابزاری کارآمد در مدیریت طرح و ساخت مجازی (VDC) پروژه ها، ضمن ایجاد بستری مناسب در بهره گیری از مزایا و قابلیت‌های فناوری BIM، موجب تسهیل فرآیندهای برنامه‌ریزی، مهندسی، ساخت، تأمین و تدارکات، نظارت و بهره‌برداری در طول چرخه حیات بنا می‌شود. ساختار این نرم افزار کمک می کند که حتی بدون استفاده از مدل سه بعدی کاربران بتوانند از مزایای غیرگرافیکی فناوری بیم نیز استفاده کنند. ISIX جزو معدود نرم‌افزارهای حوزه BIM در سطح جهان بوده که با پیاده سازی مبانی استاندارد PMBOK، امکان مدیریت و راهبری یکپارچه پروژه‌های عمرانی را در حوزه‌های صنعت ساختمان، نفت، گاز و پتروشیمی برای ذینفعان پروژه ازجمله، شرکت­ها و نهادهای سرمایه ­گذاری، تأمین‌کنندگان منابع مالی، کارفرمایان، تأمین‌کنندگان، پیمانکاران و طراحان به ارمغان می‌آورد.

این نرم افزار در نسخه های مختلف و قابلیت های گوناگون با توجه به نیاز کاربران و سازمان ها ارایه می شود. در ابتدایی ترین نسخه این نرم افزار، نسخه ISIX Basic، قابلیت مدیریت هدفمند و هوشمند هزینه پروژه از طریق برقراری اتصال بین اطلاعات متره ای (احجام و مقادیر) و اجرایی المان‌های مدل دیجیتال ساختمان با آیتم‌های فهرست‌بها، به وجود آمده است. بدین ترتیب، کاربران براحتی می‌توانند از امکاناتی نظیر ارایه ریز متره و آنالیز بها و همچنین تولید گزارش های طبقه‌بندی‌شده اطلاعات هزینه ای پروژه به تفکیک قرارداد، فضای کاربری، تخصص، زیرتخصص و غیره بهره ببرند. Untitled-3 ISIX Basic از بانک اطلاعات هزینه شامل فهارس‌بهای سازمان برنامه و بودجه و اطلاعات هزینه ای آمار پشتیبانی می کند و قابلیت اضافه کردن هر نوع فهرست بهای سفارشی و دلخواه را دارد. این نرم‌افزار با پشتیبانی از زبان فارسی، فرآیند تهیه متره و برآورد پروژه ها برای کاربران ایرانی راساده و چابک می‌کند.

نسخه بعدی این نرم افزار ISIX Standard با قابلیت ثبت پیشرفت کار و کنترل هزینه پروژه به زودی در اختیار کاربران قرار می گیرد.

 لازم به ذکر است که احاطه بر دیگر حوزه های دانش در بستر فن آوری BIM، از اهداف توسعه ای مجموعه نرم افزار های ISIX است که در آینده و به تدریج در اختیار کاربران قرار می گیرد.

اسکن لیزری سه بعدی


شرکت رادین همکاران بهتا، برداشت وضعیت موجود پروژه­ ها را با هدف انجام طرح­ های توسعه ­ای و یا تهیه زیر ساخت لازم برای مدیریت مدرن اداره و نگهداری بنا، با استفاده از تکنولوژی اسکن لیزری توسط متخصصان خود انجام می­دهد. ساخت مدل  As-Built  پروژه، علاوه بر اینکه همواره می­تواند اطلاعات جامعی را برای پیاده ­سازی طرحهای توسعه و طراحی مهندسی مرتبط  با مجموعه پدید آورد، این امکان را برای سیستم بهره­ بردار فراهم می­سازد تا به طور مستقیم و بصورت مجازی وارد مدل پروژه شده و کلیه نظارت ­ها و اقدامات لازم را با استفاده از مدل مجازی حاصل از فرآیند پردازش برداشت ابرنقاط محقق سازد. اسکن لیزری روشی مدرن برای برداشت وضعیت موجود پروژه در صنعت روز جهان بشمار می­رود و مزایای زیر را در مقایسه با روش های سنتی به همراه دارد:

  • جمع آوری اطلاعات As-Built در قالب یک مدل سه بعدی یکپارچه
  • سرعت عمل فوق العاده در مقایسه با روشهای سنتی
  • دقت بسیار بالا و به حداقل رساندن خطاهای اندازه گیری هندسی
  • هزینه های کمتر این تکنولوژی در مقایسه با روشهای سنتی با توجه به کیفیت آن
  • امکان بروز رسانی اطلاعات سه بعدی As-Built در صورت تغییرات آتی پروژه
  • بکارگیری مستقیم این اطلاعات در تهیه مدل یکپارچه اطلاعات پروژه

واقعیت مجازی Virtual Reality

واقعیت مجازی که یک محیط شبیه‌سازی شده کامپیوتری می‌باشد، می‌تواند حضور فیزیکی را در یک محل، در یک دنیای واقعی و یا یک دنیای مجازی شبیه‌سازی کند. این فن آوری نوین به کاربران اجازه می دهد  تا با یک محیط شبیه سازی شده رایانه ای به صورت متقابل تعامل داشته باشند. شرکت رادین همکاران بهتا با بکارگیری این تکنولوژی امکان استفاده از قابلیت های نمایشی در تعامل دوسویه با کاربران و ارائه اطلاعات تصویری و فنی از پروژه را در محیطی جذاب و کاربر پسند فراهم نموده است. امکان شبیه سازی کل پروژه و حضور فیزیکی افراد در موقعیت های مختلف،قبل از شروع عملیات اجرایی، علاوه بر فراهم نمودن بستر جذب سرمایه گذاران، امکان درک نواقص طرح و یا بررسی تطابق طرح با خواسته کارفرمایان را فراهم نموده و باعث کاهش تغییرات در پروژه و در نتیجه ریسک سرمایه گذاری می شود. از دیگر کاربردهای این قابلیت، ساده کردن بهره گیری از مدل اطلاعات ساختمان در مدیریت اداره و نگهداری از بنا و جذب مشتریان در بازاریابی و فروش در بناهای ساختمانی می باشد.

واقعیت افزوده Augmented Reality

بستری است که اطلاعات عددی را تجمیع می­کند و آن را به گونه ­ای در مقابل دید کاربران قرار می­دهد که فضای سه بعدی با محیط فیزیکی واقعی، به شکل کاملی همخوانی داشته باشد.به عبارت دیگر در واقعیت افزوده،با پردازش تصویر واقعی امکان اضافه کردن اجزا و عناصر جدید به محیط واقعی یا اتصال اطلاعات بیشتر به اجزا و عناصر موجود در تصویر
 که در واقعیت وجود دارند، بوجود می ­آید. این تکنولوژی جدید، به کاربر امکان می دهد تا به اطلاعات مورد نیاز از آنچه که در جلوی چشمان خود می­بیند و یا اشیائی که می­خواهد در صورت بودن در یک محیط واقعی مشاهده نماید، دست یابد. پیاده­ سازی این قابلیت توسط شرکت رادین همکاران بهتا، امکان بهره ­مندی کارفرمایان و مشتریان آنها از اطلاعات مورد نظرشان را در یک بستر جذاب و کاربرپسند فراهم می­نماید.